Rok 2010 na naszym lotnisku na pewno najbardziej pamiętany jest z Pogrzebu Lecha Kaczyńskiego z małżonką, który odbył się 18 kwietnia. Nie tylko wspominane jest samo wydarzenie, ale również lotnicze perypetie jakie się wtedy wydarzyły. Jest to dobry temat na osobny artykuł, który mam w planach. W tej części serii „Działo się” przyjrzymy się jednak innemu, mniej znanemu wydarzeniu, które miało miejsce tego roku w Krakowie.

W dniach 03 – 04 lipca miał miejsce Szczyt Wspólnoty Demokracji zorganizowany przez Polskę z okazji 10 rocznicy jej powstania. Tutaj należy zaznaczyć, że wybór naszego kraju na organizatora spotkania nie był przypadkowy. Wszak inicjatywa ta powstała w roku 2000 z inicjatywy ówczesnego Ministra Spraw Zagranicznych Bronisława Geremka i amerykańskiej Sekretarz Stanu Madeleine Albright. Można więc eufemistycznie powiedzieć, że jest to swoisty owoc dyplomacji polsko-amerykańskiej. Istotą stowarzyszenia jest szeroko pojęta promocja wartości demokratycznych na świecie. Wspólnota nie posiada stałych członków, a w jej obradach mogą uczestniczyć dowolne państwa, które cenią jej wartości, przestrzegają ich i chcą je promować dla wspólnego światowego dobra. Spotkania członków odbywały się na poziomie ministrów spraw zagranicznych raz na dwa lata. Piszę w czasie przeszłym, gdyż ostatnie miało miejsce w 2017 roku, w USA. Potem format zawieszono, prawdopodobnie przez zmianę priorytetów ówczesnego Rządu Stanów Zjednoczonych. W ubiegłym roku Wspólnota obchodziła swoje 20 lecie. Niestety pandemia oraz brak zainteresowania rządów Polski i USA spowodowały, że wydarzenie to nie było w żaden sposób obchodzone.

Jak już wspomniałem podstawą omawianego szczytu było spotkanie Ministrów Spraw Zagranicznych kilku krajów świata. Oficjalnie według informacji MSZ w konferencji („High Level Democracy Meeting”) miało wziąć udział około 80 delegacji ze wszystkich zakątków globu. Nie znaczy to niestety jednak, że wszyscy przybyli do naszego miasta maszynami rządowymi. Zdecydowana większość, w tym awizowane osobistości jak Szef MSZ Indonezji, Kanady czy Kenii skorzystała z samolotów rejsowych. Nie był to zatem, ani największy, ani najciekawszy szczyt w historii krakowskiego lotniska. Dlatego też to nieco już zapomniane wydarzenie warte jest przypomnienia.

Najważniejszym gościem krakowskiej konferencji była bez wątpienia Sekretarz Stanu USA – Hillary Clinton. Jej obecność miała w 2010 roku dwojaki wydźwięk. Z jednej strony wzięła udział w wydarzeniu jako, obok Polski, przedstawiciel założyciela Wspólnoty. Z drugiej natomiast jej wizyta miała charakter rekompensaty za odwołany w kwietniu przylot Prezydenta Barraca Obamy na uroczystości pogrzebowe Lecha Kaczyńskiego. Stąd prócz udziału w obradach, Pani Clinton złożyła kwiaty pod Krzyżem Katyńskim czy zwiedziła Muzeum Fabryka Oscara Schindlera. Nie da się jednak ukryć, że przylot doszedł do skutku przede wszystkim dlatego, że odbywała wtedy ciąg wizyt dyplomatycznych w Państwach Europy Dalekowschodniej. Dzień przed konferencją gościła na Ukrainie, w Kijowie, a z samego Krakowa odleciała wieczorem do Baku w Azerbejdżanie (potem odwiedziła również Armenię i Gruzję). Zatem udział w krakowskim szczycie możemy uznać za przystanek w czasie tej podróży.

Jeżeli chodzi o lotnicze akcenty tego dnia, to prócz wspomnianej wyżej Pani Clinton, gościliśmy jeszcze 5 samolotów specjalnych. Z tej formy transportu skorzystały delegacje z Włoch (ta maszyna u nas nie parkowała, odleciała zaraz po wyładunku pasażerów) , Czarnogóry, Hiszpanii i Grecji. Ponadto wyczarterowanym od prywatnego przewoźnika MAP Executive Premierem I przyleciał do Krakowa minister spraw zagranicznych Ukrainy – Kostiantyn Hryszczenko. W listę tę specjalnie nie wliczam prywatnego Hawkera, którym dzień wcześniej przyleciała była Premier Ukrainy Julia Tymoszenko, a który odleciał do Kijowa w sobotnie popołudnie. Ten samolot był traktowany jako zwykły lot GA i obsługiwał go cywilny port lotniczy. Ponadto na płycie wojskowej stał tego dnia amerykański rządowy Gulfstream (C-37A), służący jako maszyna zapasowa dla Pani Clinton, a którego lądowanie jak i start miały miejsce w nocy. Część delegacji odleciała po zmroku w sobotę, cześć następnego dnia. Wyjątkiem był amerykański C-32A, który jak już wspomniałem odleciał do Baku w Azerbejdżanie oraz hiszpański Falcon. Tutaj mała anegdota! W czasie konferencji trwały właśnie finały Piłkarskich Mistrzostw Świata w RPA. Dokładnie w sobotę 3 lipca późnym wieczorem miał odbyć się ważny, bo ćwierćfinałowy mecz Hiszpania – Paragwaj. Nie może więc dziwić fakt, że Pan Minister Miguel Cuyaube, postanowił skrócić swój pobyt u nas do niezbędnego minimum, aby zdążyć wrócić do domu i oglądnąć to spotkanie.

Tab.1 – Lista przylotów samolotów specjalnych w dniu 03.07.2010.

Niżej znajdziecie fotoreportaż z tego ciekawego, lekko zapomnianego już wydarzenia.

Sekretarz Stanu USA – Hillary Clinton

Boeing C-32A, 99-0004, USAF (09:30, SAM7459, KBP-KRK)

Uwagi: Przylot z Kijowa (Ukraina).

Delegacja Rządu Włoch

Airbus A319CJ, MM62209, Italian Air Force (10:25, I2209, CIA-KRK)

Uwagi: Maszyna po wyładowaniu pasażerów wróciła do siebie.

Delegacja Rządu Czarnogóry

Learjet 45, N888CX, Montenegro Gouvernment (10:55, N888CX, TGD-KRK)

Uwagi: Samolot w tamtym czasie należał oficjalnie do amerykańskiej spółki Willow Aviation Inc., która realizowała loty na rzecz Rządu Czarnogóry. Ostatecznie w 2011 roku maszyna została przezeń nabyta i zarejestrowana jako 4O-MNE. Zyskała też wtedy oficjalne oznaczenia tego kraju (godło itp.).

Minister Spraw Zagranicznych Ukrainy – Kostiantyn Hryszczenko.

Raytheon 390 Premier I, OE-FAP, MAP Jet (11:10, OEFAP, KBP-KRK)

Uwagi: Samoloty wynajęty od austriackiego operatora biznesowego MAP Jet. Po likwidacji tej firmy w 2012 roku trafił w ręce prywatne do Bułgarii, a od 2017 Niemiec. Maszyna lata obecnie pod rejestracją D-IMAU.

Minister Spraw Zagranicznych Hiszpanii – Miguel Cuyaube

Dassault Falcon 900, T.18-3, Spanish Air Force (11:35, AME4535, TOJ-KRK)

Uwagi: Maszyna odleciała z Krakowa tego samego dnia.

Delegacja Rządu Grecji

Embraer Legacy 600, 135L-484, Hellenic Air Force (12:50, HAF484, LGEL-KRK)

Niżej zdjęcia odlotów delegacji w tym samym dniu.

Tab.2 – Odloty samolotów uczestniczących w szczycie w dniu 03.07.2010.

Była Premier Ukrainy – Julia Tymoszenko

Hawker 800XP, M-CLAA, Prywatny (16:20, MCLAA, KRK-KBP)

Uwagi: Samolot obsługiwany przez MPL jako lot GA. Jeszcze tego samego roku sprzedany do USA, gdzie po modernizacji (2011) w zakładach Bombardiera (nowe silniki, awionika, winglety) ,trafia do spółki MCS Lesing Ltd. Obecnie zarejestrowany jako N258MS.

Minister Spraw Zagranicznych Hiszpanii – Miguel Cuyaube

Dassault Falcon 900, T.18-3, Spanish Air Force (17:25, AME4535, KRK-TOJ)

Uwagi: Wcześniejszy odlot z uwagi na mecz Hiszpanii w finałach MŚ.

Sekretarz Stanu USA – Hillary Clinton

Boeing C-32A, 99-0004, USAF (18:35, SAM7459, KRK-GYD)

Uwagi: Odlot do Baku (Azerbejdżan).